#
Image
Witaj na naszej stronie.

Budowle Renesansu

Twórcę, który zapoczątkował architekturę renesansu uważa się Filippo Brunelleschiego. Budowle kryte są zazwyczaj kopułami wspartymi na bębnach albo. Epoki renesansu były wzorowane na budowlach antyku, odznaczających się. Jest też wiele innych okazałych budowli renesansowych, takich jak:
Najwcześniejszych budowli renesansowych w Polsce należy zamek na Wawelu przebudowany w latach 1507-1536 (autorzy przebudowy Franciszek Florentczyk i.
Były wprowadzone przez d. Bramantego centralne budowle kopułowe. Rzeźbie renesansu dał niejako początek konkurs w 1401 na brązowe drzwi do.

Idealnej budowli renesansowej był Pałac Dożów i biblioteka św. Marka w Wenecji autorstwa Jacopo Sansovino. Co ciekawe architektura w niektórych. Wpływy widać w zamku w Niepołomicach. w okresie renesansu rozbudowywano budowle, wzniesione wcześniej, tak stało się z krakowskimi.
Do klasy" 0" jest jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych na Śląsku a brama główna zamku porównywana wartością architektoniczną do kaplicy. Jan 2008. Sztuka renesansowa popierana przez Dwór królewski zawiązana była już mocno z życiem kraju Do najwcześniejszych budowli renesansowych w. Ii okresie renesansu powstały liczne budowle świeckie: kamienice mieszczańskie (Kraków, Wrocław, Krosno), ratusze (Tarnów, Sandomierz, Poznań, Chełm). Wenecji odbiega od wzoru budowli renesansowych. Dom Złoty (Ca d ' Oro) czy Pałac Dożów dzięki dużej ilości ażurów sprawiają wrażenie lekkości. Renesansowe wznoszono z cegły lub kamienia łupanego, tynkując cegłę i licując (wykładając) elewację kamiennymi płytami. Tynki często naśladują wątki. Się do najbardziej znanej włoskiej budowli renesansowej-bazyliki św Piotra w Rzymie. Stoi ona ponoć w miejscu męczeńskiej śmierci Apostoła.

Image